友情链接: 澳门威尼斯人网站 新葡京网址 澳门威尼斯娱乐场 澳门网上威尼斯人 葡京网 澳门威尼斯集团 威尼斯人网上娱乐 百家乐游戏 澳门威尼斯免费开户 澳门线上威尼斯人注册 老虎机怎么玩 澳门威尼斯手机开户 澳门威尼斯人游戏下载 永利棋牌 澳门威尼斯娱乐官网 澳门威尼斯人网站 大发官网 澳门威尼斯娱乐场 澳门金沙官网 银河网站 澳门威尼斯人平台 新葡京注册 澳门威尼斯游戏 澳门威尼斯人免费开户 葡京免费开户 澳门网上威尼斯 澳门威尼斯人手机开户 百家乐公司 威尼斯网上娱乐 澳门在线威尼斯人注册 mg老虎机 澳门威尼斯娱乐场官方网站 威尼斯人网上导航 永利注册 澳门威尼斯娱乐开户 澳门威尼斯人平台 dafa888娱乐场 澳门威尼斯游戏 澳门金沙开户 银河国际官网 狠狠撸大香蕉 大香蕉在线影院 大香蕉伊人 狠狠射大香蕉 超碰大香蕉 大香蕉成人网站
تاریخ: 1395/03/04 تعداد مشاهده: 1496
به یاد حمزه رزمجویی، یار بهمن بیگی و آموزش عشایر که 30 اردیبهشت چشم از جهان فروبست
« دیگر یار سفر کرده »

نگارش : علی شجاعی – دانش آموخته دبیرستان عشایری شیراز 31/2/95

هـــر لحظه غمی بـــر غم مــا آوار است               ایــن یــار ، نــرفته ، نوبت آن یار است

این کیست که ، به گزین مجموعه ماست               گرگ اجل است و روز و شب در کار است

این دو بیت شعر را از خرمن معرفت شاعر شهیر شهرمان (منصور اوجی) به عاریه گرفته ام . اوجی در برهه ای در دانشسرای عشایری تدریس داشته و ما با ایشان از این جهت احساس قرابت داریم . این دو بیت شعر، وصف حال ایل و تبار ماست که دوست دارم آن را ایل و تبار تعلیمات عشایر بنامم . 

در نوزدهمین نکوداشت بنیانگذار آموزش عشایر 15 اردیبهشت 95 ، نماهنگی پخش شد با نام «یاران سفر کرده». این نماهنگ که یادی از جهانگیر شهبازی و علی محمد نظامی داشت با یادی از عزیزاله شهریاری به پایان آمد . پنجشنبه 30 اردیبهشت ، درست 15 روز بعد از آن بزرگداشت ، یار و یاور دیگری از ایل و تبار تعلیمات عشایر به جمع یاران سفر کرده پیوست. گوهر شب چراغ تعلیمات عشایر، حمزه رزمجویی.

این روزها در سایت ها و در افواه و اقوال حرف های درست و دقیق و بجا و به اندازه در وصف خصال و رفتار و کردار حمزه رزمجویی فراوان به گوش می رسد .

 

در این مقال و گفتار من فقط قصد یادآوری یک نکته را دارم و آن هم پاک دستی حمزه رزمجویی در حفظ بیت المال است .

به گواه کسانی که با تعلیمات عشایر آشنایی دارند و بعضاً از نزدیک خود شاهد بوده اند ، حمزه رزمجویی یکی ا ز پُرکارترین آموزگاران عشایری و یکی از کارآمدترین راهنمایان تعلیمات عشایر بوده و در دلسوزی و فقیر نوازی یکّه ، ممتاز و کم همتا .

حمایت بی دریغ ایشان از تعدادی از کودکان مصیبت زده‌ی زلزله‌ی قیر و کارزین شنیدنی است .

زلزله‌ی قیر و کارزین 21 فروردین 1351 به وقوع پیوست . شهر قیر صد در صد ویران گردید . حدود 30% اهالی از بین رفتند . تعلیمات عشایر و در راس آن مدیر کل فهیم و دردمند آن «محمد بهمن بیگی» در خدمات رسانی در این واقعه غم انگیز از پیشتازان بودند .

بهمن بیگی در بحران‌ها ، خود را در دام پیچ و خم اداری نمی‌انداخت . دستور داده بود تمام امکانات اداره از خودرو ، خوراک ، پوشاک و سایر ملزومات سریع به منطقه ارسال گردد و در جواب مسئولین دوایر که این‌ها مال دولت است و ممکن است بعداً با مشکل مواجه شویم ، گفته بود : "نگران نباشید در آن صورت من منزلم را می فروشم و جایگزین می‌کنم . "  بعد از خدمات رسانی در حد توان  به مردم آواره‌ی آن منطقه ، بهمن بیگی خطاب به حمزه رزمجویی اظهار می دارد : " من از خدماتی که ارائه شده راضی نیستم . چه کنیم ؟ "
پیشنهاد سازنده و کارساز حمزه این بوده است: دانش آموزان منطقه عشایرنشین افزر قیر با استعدادند . امتحانات نهایی و کنکور دانشسرای عشایری و چهل نفری شیراز در پیش است . جلوگیری از وقفه‌ی آموزشی دانش آموزان مهمترین کاری است که باید انجام دهیم.

این پیشنهاد با استقبال مدیر کل مواجه می شود . بلافاصله بایک دستگاه مینی بوس 23 پسر و یک دختر به منزل مسکونی حمزه در منطقه هفت برم دشمن زیاری انتقال می یابند .

بعداً 6 نفر دیگر به این جمع اضافه شده و به 30 نفر می رسند . همراه با آنها تعداد 4 عدد چراغ توری ، 4 تخته چادر ، 80 تخته پتو و 100 کیلو برنج ارسال می‌شود .

روح اله رزمجویی خواهرزاده‌ی حمزه که آموزگار قابلی بوده آموزش دانش‌آموزان را عهده‌دار می‌شود .

مراقبت حمزه از پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و مادری و بزرگواری همسر دلسوز و مهربان حمزه به این اطفال برگ زرینی از نوع‌دوستی و مردم‌داری است که این خانواده افتخار آن را برای همیشه خواهند داشت .

15 نفر از آن 30 نفر در کنکور دانشسرا و دبیرستان عشایری پذیرفته می‌شوند که بسیاری از آن‌ها به مراتب علمی بالایی رسیده‌اند . اگر تالمات روحی ناشی از خسارات زلزله نبود شاید هر 30 نفر به دبیرستان و دانشسرای عشایری راه می یافتند.

بازدید 70 روزه ایشان با پای پیاده از مدارس سیّار عشایری از حوالی فراشبند فارس تا صفحاتی از بوشهر و گچساران را هم به یقین خیلی‌ها می دانند .

می دانیم و می دانید که مدیر کل آموزش عشایر ایران برای برگزاری اردوهای آموزشی حوزه فعالیت حمزه رزمجویی محتملاً مثل سایر حوزه ها ، به حسابداری دستور می‌داد وجه نقد در اختیارش قرار دهند و پایان اردو ، حمزه بدون ریالی حق الزحمه برای خودش ، باقیمانده‌ی وجه را در کمال امانت داری به حسابداری برمی‌گرداند .

معروف است رزمجویی به واسطه‌ی تلاش‌های فراوان و صداقت در گفتار و عمل و خط و ربط زیبا در نگارش گزارش‌های بازدید از مدارس ، از نورچشمان و از مشاوران امین مدیر کل مقتدر آموزش عشایر بود. مدیر کلی که در اقتدار ، شاید تاریخ ایران کم به خود دیده باشد .

با بیان این مثال ها که یک از هزار است ، فکر می کنید حمزه رزمجویی در دوران پیری و کهنسالی کجا و چگونه روزگار می‌گذراند ؟

ایشان در منزلی بسیار محقّر با دو اتاق و یک حیاط کوچک در روستایی در غرب شیراز به سر می برد...! بزرگان و زحمت‌کشان آموزش عشایر و دانش آموخته‌های ارزشمند این سیستم آموزشی که عموماً از جایگاه و پایگاه علمی و اداری معتبری برخوردارند ، معمولاً در همین مکان به دیدارش می رفتند . از عزت نفس و روح بلندش بهره می گرفتند و از خاطراتش و از آنچه در آموزش عشایر گذشته، درس می آموختند.

با این مختصر برمی‌گردم به نکته ای که قصد دارم بر آن انگشت نهم و آن ، وسواس و دقت ایشان در حفظ بیت المال و مقاومت و استواری در برابر وسوسه های مادی و بی اعتنایی به مال و منال دنیوی است .

این مهم وقتی بیشتر رخ می نماید که این بزرگوار ، در عین اعتقاد به اسلام و مبادی دینی و اخلاقی ، هیچ وقت ادعایی در این خصوص نداشته و دیده و گفته نشده که به خود اجازه دهد در چنین جایگاهی بنشیند و به دیگران رهنمون دینی بدهد.

بار معنایی زندگی امثال حمزه رزمجویی وقتی بیشتر نمایان می شود که با بعضی مدعیان به قیاس گرفته شود . مدعیانی که اگر دستشان به بیت المال برسد بعضاً آن می‌کنند که بیانش شرم آور و حیرت برانگیز است.

به راستی کوخ حمزه رزمجویی به هر کاخ و بنایی که با دست ناپاکی بنا شده باشد ، ارجح است . راه و رسم زندگی حمزه بسی پیام درخود دارد. درود بر خاندانی که چنین مردی را در خود پرورده و درود به تعلیمات عشایر به خاطر داشتن چنین بزرگ مردانی.

با کمال تواضع و فروتنی در مقابل بزرگی‌اش سر تعظیم فرود آورده و به روان پاکش درود می فرستیم .

سایت رسمی زنده یاد محمد بهمن بیگی
(بنیانگذار تعلیمات عشایری ایران)

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت محفوظ بوده و استفاده از مطالب و تصاویر آن، با ذکر منبع بلامانع است.

© 2 0 1 5   .   A L L   R I G H T S   R E S E R V E D

زیر نظر شورای موسس و برنامه ریزی

مسئول اجرایی سایت: پوریا بردبار منش

گرافیک دیزاین: غزال پریزاد

اجرای وب سایت: فربد توکلی

برای غنی کردن محتوای سایت به کمک شما نیاز داریم. لطفا تصاویر و مطالب خود را به رسانه‌های اجتماعی وابسته به این سایت بفرستید و یا به نشانی الکترونیک info@bahmanbeigi.ir ارسال کنید.

Instagram Facebook LinkedIn Twitter

These advantages are rolex replica not only in replica watches uk winter, no matter what season, the steel strap rolex replica uk has these strengths. But this is relative to replica rolex the leather strap, the steel strap will fade.